21 DECEMBRIE 1989 Ultimul discurs al lui Nicolae Ceaușescu marchează sfârșitul unei ere!
Astăzi se împlinesc 34 de ani de la începutul Revoluţiei în Bucureşti. În fiecare an, pe 21 decembrie, românii îşi aduc aminte de momentul în care regimul dictatorial condus de Nicolae Ceauşescu se apropia de sfârșit.
„Azi în Timişoara, mâine în toată ţara”
În Piața Operei, astăzi, Piața Victoriei din Timişoara, zeci de angajaţi ai fabricilor din oraş au ieşit în stradă pentru a-şi exprima nemulţumirea faţă de regimul dictatorial al lui Nicolae Ceauşescu. Acest moment istoric a marcat eliberarea primul oraș din România de comunism.
„Azi în Timişoara, mâine în toată ţara” a fost strigătul puternic al timişorenilor, care a rezonat cu lupta pentru libertate şi dorinţa de schimbare. A urmat apoi căderea regimului din Capitală.
34 de ani de la ultimul discurs al lui Nicolae Ceauşescu
Întors recent din Iran, în ziua de 21 Decembrie, 1989 la ora 12 fix, în Piaţa Republicii, astăzi Piaţa Revoluţiei, din balconul Comitetului Central al Partidului Comunist Român, Nicolae Ceauşescu susţinea un discurs, transmis în direct la radio şi TV.
„Alo! Alo! Aşezaţi-vă liniştiţi la locurile voastre!„, spuea Ceaușescu, adresându-se pentru ultima oară poporului român.
Atunci, Nicolae și Elena Ceaușescu s-au temut pentru viața lor și au părăsit balconul. Manifestanții din Piața Universității au rămas până noaptea târziu, dornici de a se elibera de regimul asupritor. În acel moment, forţele de ordine au primit ordin să tragă în civili, mulţi dintre ei pierzându-și viaţa, iar alţii au fost ridicaţi şi duşi în penitenciare.