vineri, aprilie 19, 2024
spot_img
AcasăStil de viațăSportRomânia la Olimpiadă: ce șanse la medalii au tricolorii?

România la Olimpiadă: ce șanse la medalii au tricolorii?

Jocurile Olimpice de la Tokyo bat la ușă pentru România, 101 sportivi români concurând la 17 discipline sportive din 22 iulie și până pe 8 august. Se preconizează o ocazie pentru sportivi consacrați precum Marian Drăgulescu să facă o ultimă figură frumoasă, dar și pentru tineri precum David Popovici să obțină gloria olimpică.

Turneul de fotbal ”fură” startul și va debuta pe 22 iulie, înainte de marea deschidere a competiției programată pe 23 iulie.

Care sunt sportivii români care luptă pentru medaliile olimpice

1. Atletism (10 sportivi): Florentina Costina Iusco şi Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei)

2. Echipa feminină baschet 3×3 (4 jucătoare + 2 rezerve): Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic

3. Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (52 kg), Maria Claudia Nechita (57 kg)

4. Canotaj (36 sportivi + 2 rezerve): Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu; Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea; Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari; Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu; Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi; Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă; Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă; Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş; Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache; Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei; Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei

5. Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea)

6. Fotbal (18 jucători + 4 rezerve): Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu (portari); Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore (fundași); Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoş Ionuţ Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca (mijlocași); Andrei Sîntean, George Danuţ Ganea, Valentin Gheorghe (atacanți)

7. Gimnastică artistică (3): Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri)

8. Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Costea

9. Canoe sprint (2):Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 – 1000 m)

10. Judo (3):Andreea Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ Simionescu (cat. +100 kg)

11. Lupte (5):Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tünde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg)

12. Scrimă (2): Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie)

13. Tenis (2): Raluca Olaru, Monica Niculescu; Mihaela Buzărnescu (simplu)

14. Tenis de masă (4 + 1 rezervă): echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt)

15. Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat)

16. Tir cu arcul (1): Mădălina Ştefania Amaistroaie

17. Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt

Cine sunt purtătorii de drapel ai României

La deschiderea Olimpiadei programată pentru 23 iulie, canotoarea Mădălina Bereş şi înotătorul Robert Glinţă au fost aleși ca purtători ai drapelului țării noastre. Glință vine din postura de campion european în proba de 200 de metri spate, în timp ce Mădălina Bereş este medaliată olimpică cu bronz la Rio 2016 şi campioană mondială cu barca de 8+1 a României.

Bereș are șase titluri europene și provine din cea mai numeroasă delegație a României la Tokyo, cea a canotajului. Glință pe de altă parte, a fost primul sportiv român calificat la Tokyo. Iosif Sârbu a fost primul sportiv din istoria României care a purtat drapelul la o Olimpiadă, în 1956 la Melbourne.

PE ACELAȘI SUBIECT
Promote your brand with INSIDIO MEDIA

TRENDING

COMENTARII